O firmě

Všechno začíná prostým nápadem.

Založení URSAPHARM

Vše začalo zcela prakticky a prostě. V 70. letech 20. století byly oční problémy obyvatel německého Sárska většinou léčeny produkty z nedalekých lékáren v sousední Francii. Tuto mezeru na trhu si uvědomili čtyři lékárníci ze Sárska – Albrecht Holzer, Dieter Trox, Werner Buxmann a Werner Bernhard, a založili URSAPHARM Arzneimittel GmbH. Kromě výroby léčiv se zaměřili i na distribuci svých produktů do dalších lékáren v Sársku. Výsledek hovoří sám za sebe:

URSAPHARM během pouhých deseti let začal vyrábět širokou škálu léčiv pro oftalmologii.

První velký patent

V roce 1993 vyvinula firma URSAPHARM unikátní nádobku – COMOD®-systém (COntinous MOnoDose-System), která umožňuje uchovávat větší množství tekuté formy léků po otevření sterilní, aniž by do nich byly přidány konzervační látky. COMOD® systém je revolucí ve farmaceutickém průmyslu – do té doby bylo považováno za nemožné vyrobit kapalné přípravky, jako jsou oční kapky, sterilní a trvanlivé po delší dobu bez přidání konzervačních látek. Patentovaný systém COMOD® (COntinuous MOnoDose) však spolehlivě zabraňuje, aby se obsah uvnitř aplikačního systému dostal do kontaktu s okolním vzduchem a tak je zaručena sterilní aplikace i po otevření lahvičky. Obecně se systém COMOD® používá pro kapky i pro spreje.

Smluvní výroba

Po tomto rozvoji roste výroba a distribuce vlastních produktů. Kromě oftalmologických léků pokračuje URSAPHARM ve výrobě léčiv pro všeobecné použití, podílí se na enzymatické terapii a vyvíjí léčiva pro léčbu alergií a žilních poruch. Dalším pilířem podnikání je smluvní výroba. V nejmodernějších výrobních zařízeních, která splňují přísné národní i mezinárodní požadavky, vyrábějí specialisté farmaceutické výrobky pro společnosti třetích stran za použití přísně validovaných výrobních a testovacích postupů.

Oční kapky HYLO GEL®

V roce 2008 dosáhl URSAPHARM dalšího důležitého milníku v historii společnosti. Poprvé je oficiálně potvrzena potřeba léčby vysoce kvalitním roztokem kyseliny hyaluronové. Německý federální výbor (GBA) zjistil, že na německém trhu neexistuje žádná alternativa k očním kapkám HYLO GEL® vyráběných společností URSAPHARM. HYLO GEL® je tedy prvním zdravotnickým prostředkem pro hydrataci suchého oka v německé historii, který byl klasifikován jako přípravek na předpis. Výsledek: Od té doby poprvé v některých lékařských případech (např. poruchy slzných žláz, různá autoimunitní onemocnění, neschopnost zcela zavřít oční víčka a ochrnutí obličejového nervu) musí zdravotní pojišťovny nést náklady na léčbu očními kapkami HYLO GEL®.